نعناع فلفلی

نعناع فلفلی:
در دنیا 34 گونه نعناع شناخته شده اند که تقریبا نیمی از این نعناع ها در ایران رویش دارند
یکی از انواع نعناع، نعناع فلفلی است که برای مصارف خوراکی کمتر می باشد و بیشتر به جهت خاصیت ضد درد، ضد درد موضعی و ضد احتقاق به کار می رود زیرا این نعناع که با MENTHA PIPERITA خوانده میشود حاوی مقدار زیادی منتول است.

کاربرد نعناع فلفلی:
نعناع در کل اثراتی ضد درد بر بدن دارد و اما اینگونه نعناع حاوی اسانسی است که اخیرا آن را به دست آورده اند و به منظور به کار بردن مناسب تر در صنعت داروسازی فرمولاسیون آن را به شکل مایع در آورده اند.
این نوع از نعناع در ایران محصولش منتول نام دارد که در درمان دردهای سر، پا، کمر، گرفتگی بینی و دردهای پس از رانندگی طولانی و کار زیاد به دو روش مالشی و تنفسی به کار برده می شود.
قطره منتول خاصیتی برای ضد عفونی کردن فضا و از بین بردن میکروب های سرماخوردگی را داراست از آن برای رفع خستگی و خواب راحت نیز می توان استفاده نمود.

کاربر نعناع در آشپزی:
برای خوش عطر کردن ماست و دوغ از نعناع می توان استفاده نمود و همچنین نعناع داغ برای خوش عطر کردن آش ها کاربرد دارد.

نعناع در طب سنتی:
به طور سنتی نعناع را گرم و خشک و در درمان افسردگی مؤثر می دانند. شادی آور، گرم کننده و تقویت ‌کننده ی قلب، رقیق ‌کننده ی خون، حل‌ کننده ی مواد بلغمی و سوداوی، گرم کننده و تقویت کننده ی دستگاه گوارش و به خصوص معده است. ترنر پدر علم گیاه شناسی انگلیس، اعتقاد داشت که نعناع برای معده بسیار مفید است. این گیاه، ضداسپاسم و ضدسرفه است و آشامیدن عصاره ی آن در دفع رطوبت های ریه و مجاری تنفسی مفید و باعث تسکین سکسکه، تهوع، استفراغ و سوء هاضمه می ‌شود. نعنا برای درمان سردردهای میگرنی، رفع قولنج، درد سینه و پهلو، بی خوابی و ناراحتی های شبانه موثر است‪. ‬‬‬‬‬‬‬