کاربرد های زنجبیل در زیبایی

. از بین برنده جای زخم و لک

آنتی‌اکسیدان فوق‌العاده نیرومند زنجبیل بهترین چیز برای از بین بردن جای زخم، آسیب‌های پوستی و لکه‌های ناشی از افزایش سن است. کمی زنجبیل تازه‌ی رنده شده را با یخ خُرد شده مخلوط کرده و یک بار در هفته روی پوست‌تان بگذارید.

زنجبیل خاصیت ضد باکتریایی و ضد عفونی کننده دارد و باعث بسته شدن منافذ پوست می شود. با مخلوط پودر زنجبیل با آب یا کمی شیر ماسک درست کنید و به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه بگذارید روی پوست بماند و سپس صورت خود را بشویید و از لطافت و شفافیت پوست خود لذت ببرید.

آنتی اکسیدان موجود در زنجبیل لکه های ناشی از پیری و افزایش سن را از بین می‌برد و مانند یک اسکراب باعث لایه برداری پوست می شود کافی است که هفته ای یک بار زنجبیل رنده شده را به عنوان ماسک روی پوست قرار دهید تا از شر سلول های مرده ی پوست خلاص شوید.

 

۲. ضدالتهاب

زنجبیل یک ضدالتهاب طبیعی است که به آرام شدن پوست آسیب‌دیده یا پوستی که کمی ملتهب است کمک می‌کند. همزمان گردش خون را هم بهبود می‌دهد. کسانی که آسم دارند توجه کنند: یکی دو قطره عصاره‌ی زنجبیل به همراه ماده‌ای مثل روغن زیتون حسابی آرامش‌بخش است.

پودر زنجبیل خاصیت ضد التهابی دارد و به تسریع بهبود پوستی که دچار التهاب و آسیب دیدگی شده با افزایش گردش خون خون کمک میکند و همچنین دمنوش حاوی زنجبیل با باز کردن مجاری تنفسی برای کسانی که از بیماری آسم رنج می برند بسیار مفید است.

۳. درمان شوره

برای درمان شوره دیگر شامپوهای موضعی شیمیایی را لازم ندارید، چون خواص ضدعفونی‌کننده‌ی زنجبیل برای مبارزه با قارچی که باعث شوره می‌شود عالی است. برای اینکار کمی زنجبیل رنده شده را با آب مخلوط کرده و در یک بطری اسپری بریزید. مخلوط را مستقیم روی کف سر اسپری کنید.

۴. لایه‌بردار

یکی از خواص زنجبیل لایه برداری پوست است. خیلی راحت می‌توانید برای خودتان در خانه اسکراب صورت و بدن تهیه کنید. بافت دانه دانه‌ی زنجبیل شما را از سلول‌های مُرده‌ی پوست خلاص می‌کند. آن را با عسل موم‌دار مخلوط کنید و از بوی فوق‌العاده‌اش لذت ببرید.

۵. رشد بیشتر موها

زنجبیل معمولا به خاطر ترکیب فعال روغن‌های فرّار و آنتی‌اکسیدانی که دارد یکی از مهم‌ترین اجزاء محصولات تجاری مربوط به بهداشت مو است. اگر آن را به همان شکل که در قسمت «ضدشوره»اشاره شد استفاده کنید، گردش خون را در فولیکول‌های مو سرعت بخشیده و باعث رشد بیشتر می‌شود.

6.رفع سیاهی آرنج و زانو

یک تکه زنجبیل تازه را بر روی پوست آرنج و زانو دو تا سه بار در روز بمالید، در عرض 6 تا 12 هفته سیاهی آرنج و زانو از بین می رود.

ویرایش : مهندس مریم سرچمی – کارشناس ارشد صنایع غذایی