چای زردچوبه و خواص آن

چای زردچوبه از مؤثرترین درمان‌های گیاهی برای پاک‌سازی کبد است. کبد، عضوی حساس بدن است که به سبب عواملی مانند آلودگی مواد غذایی یا مواد شیمیایی، در آن مواد سمی تجمع می‌کند. افرادی که دچار بیماری‌های کبدی هستند به‌طورمعمول دچار نفخ، لکه کبدی، اختلال در کارکرد صفرا، سردرد و حالت تهوع می‌شوند. چای زردچوبه علاوه بر پاک‌سازی کبد بیماری‌های دیگری را نیز درمان و کنترل می‌کند، چای زردچوبه از محبوب‌ترین روش‌های مصرف زردچوبه است. این چای، دارای طعمی فوق‌العاده‌ای بوده و مزایای زیادی برای بدن دارد همچنین این چای باعث تقویت کیسه صفرا و سم‌زدایی بدن می‌شود.

طرز تهیه چای زردچوبه:

برای تهیه چای زردچوبه باید در ابتدا 3 الی 4 فنجان آب را درون قوری ریخته و روی حرارت قرار دهید سپس 2 قاشق چای‌خوری زردچوبه به آب اضافه کرده و خوب هم بزنید تا زردچوبه به‌طور کامل در آب حل شود در حدود 5 الی 10 دقیقه به آن حرارت می‌دهیم و هم‌زمان آن را هم بزنید، در صورت نیاز عسل، لیمو تازه یا آب‌پرتقال به آن اضافه کرده و میل کنید.

کاهش علائم آرتریت:
خواص ضدالتهابی قوی چای زردچوبه می‌تواند به کاهش التهاب و تورم در افراد مبتلا به آرتروز کمک کند. این درمان گیاهی علائم دردناک را کاهش می‌دهد ترکیب فعال موجود در زردچوبه یعنی کورکومین در کاهش درد در بیماران مبتلابه استئوآرتریت مؤثر است.

رفع بیماری کولیت:
یک بیماری مزمن است که باعث بروز زخم در بخش انتهای پایین دستگاه گوارش می شود. چای زردچوبه می تواند باعث بهبودی علائم این بیماری شود.

کاهش کلسترول:
کاهش کلسترول بد می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به برخی از بیماری‌های جدی، ازجمله بیماری‌های قلبی و سکته مغزی کمک کند.

زردچوبه برای کاهش درد قاعدگی:
به گفته یکی از مطالعات ایرانی، کورکومین موجود در زردچوبه به منظور کاهش شدت علائم قاعدگی یافت شد. این اثر را می توان به اثرات ضد التهابی آن نسبت داد.

اگر از ناراحتی های شدید قاعدگی، گرفتگی، نفخ، خونریزی بیش از حد یا نوسانات خلقی رنج می برید، زردچوبه می تواند دقیقا همان چیزی باشد که به دنبال آن هستید. ماهیت ضد التهابی و تسکین دهندگی ترکیبات طبیعی این گیاه می تواند اکثر علائم قاعدگی را از بین ببرد.
ضمن اینکه زردچوبه می تواند به درمان سندروم پیش از قاعدگی نیز کمک کند.

زردچوبه یک ضد درد طبیعی:
از آنجا که به تسکین التهاب کمک می کند، زرد چوبه می تواند به عنوان مسکن طبیعی عمل کند. به ویژه برای درد های آرتروز صدق می کند. هم چنین زردچوبه گردش خون را بهبود می بخشد که می تواند به حذف درد کمک کند.
طرز تهیه ضماد:
دو قاشق سوپ خوری زرد چوبه را با آب مخلوط کنید تا خمیری را به دست آورید و این را به منطقه تحت تاثیر اعمال کنید.
زردچوبه برای درمان اختلال دستگاه گوارش:
طبق یک مطالعه، بیماری های معده مانند بازگشت اسید معده می تواند ناشی از التهاب و استرس اکسیداتیو باشد و باید با ضدالتهاب ها و آنتی اکسیدان ها درمان شود. به همین دلیل است که زرد چوبه می تواند یک گزینه عالی باشد. زرپچوبه همچنین می تواند حساسیت مری را به اسید کاهش دهند و علائم رفلاکس معده را کاهش دهد.

زردچوبه مدت هاست که به عنوان تسکین دهنده معده استفاده می شود و به طور خاص برای یبوست، گرفتگی و سندرم روده تحریک پذیر مفید است. فعالیت ضد التهابی کورکومین در اینجا نیز نقش دارد، زیرا موجب کاهش احتمال رشد زخم ها و خونریزی در روده ها میشود و به طور کلی التهاب در سراسر روده را از بین می برد. زردچوبه اغلب برای بیماران مبتلا به بیماری روده تحریک پذیر و حتی شرایط جدی تر مانند بیماری کرون توصیه می شود. محتوای فیبر رژیمی موجود در زردچوبه، اگرچه زیاد نیست، اما باز هم قابل توجه است و می تواند در بهبود فرآیندهای گوارشی به شما کمک کند.