میزان مصرف زنجبیل و ترکیبات آن

زنجبیل به دو صورت تازه و پودر قابل استفاده است. بی‌شک زنجفیل تازه خواص بیشتری دارد و پودر زنجفیل به مرور زمان و با کهنگی بیشتر خواصش را از دست می‌دهد؛ در نتیجه در صورت استفاده از پودر زنجبیل به تاریخ تولید آن دقت کنید یا در خانه آن را درست کنید. همچنین فراورده‌های مختلفی از گیاه زنجبیل تولید می‌شود که از ریشه تازه یا خشک آن یا از طریق تقطیر روغن از ساقه آن تهیه می‌شود. یکی از معروفترین فرآورده‌های زنجبیلی، آبنبات زنجبیلی است.

میزان مصرف زنجبیل

بر اساس طب سنتی، گیاه زنجبیل طبیعتی گرم و محرک دارد. در نتیجه هر چند برای درمان برخی بیماری‌ها استفاده می‌شود اما امکان حساسیت زایی دارد و باید میزان مصرف آن را کنترل کرد. مصرف روزانه ۳ گرم زنجفیل مجاز است که می‌توان در ۲ یا ۳ نوبت یا به صورت یک جا مصرف کرد. مصرف بیش از اندازه زنجفیل ممکن است باعث ایجاد سوزش سردل یا اختلال در سیستم عصبی شود. خوردن آن برای کودکان زیر ۲ سال توصیه نمی‌شود و کسانی که سنگ کلیه دارند، داروهای قلبی و دیابتی مصرف می‌کنند و خانم‌ها در دوران شیردهی و بارداری بهتر است قبل از مصرف زنجفیل با پزشک خود مشورت کنند.

ترکیبات زنجبیل

۱۰۰گرم زنجبیل خام شامل تقریبا:

۸۰ کالری

۸ گرم کربوهیدرات

۸ گرم پروتئین

۷ گرم چربی

۲ گرم فیبر رژیمی

۴۱۵ میلی گرم پتاسیم

۲ میلی گرم مس

۲ میلی گرم منگنز

۴۳ میلی گرم منیزیم

۵ میلی گرم ویتامین C

۲ میلی گرم ویتامین B6

۷ میلیگرم نیاسین

۳۴ میلی گرم فسفر

۶ میلی گرم آهن

زنجبیل دارای شناسنامه‌ی تغذیه‌ای بسیار عالی، حاوی پروتئین، کلسیم، آهن، اسید فولیک، کربوهیدرات، قند، فیبرهای محلول و نامحلول، سدیم، ویتامین‌ها، مواد معدنی، اسیدهای چرب، و آمینو اسیدها است؛ که همه‌ی این‌ها زنجبیل را به عنوان منبعی برای عناصر غذایی ارزشمند تبدیل کرده‌اند.

ویرایش : مهندس مریم سرچمی – کارشناس ارشد صنایع غذایی