خواص هلیله سیاه

برخی از خواص هلیله سیاه عبارت اند از :
۱. سفید کردن دندان و رفع بوی بد دهان
از پودر هلیله سیاه میتوان بـه عنوان سفید کننده دندان استفاده کرد. برای اینکار هلیله خشک را آسیاب و با یک پارچه ظریف الک کنید سپس پودر را روی دندان خود قرار دهید. با اینکار دهان‌تان از باکتری‌های‌ مضر پاک می شود.
برای از بین بردن زخم و جوش‌های‌ دهان هم میتوانید از ترکیب پودر هلیله و آب‌دوغ «Buttermilk» استفاده کنید. با قرقره کردن این ترکیب التهابات دهانی از بین می روند و درد دندان و لثه بـه سرعت التیام پیدا میکند.

۲. بهبود هضم و سلامت دستگاه گوارش
از مشهور‌ترین خواص هلیله سیاه در طب سنتی میتوان بـه تقویت دستگاه گوارش اشاره کرد. استفاده مرتب از هلیله سیاه می‌‌تواند با التیام عمل هضم بـه جذب بهتر مواد غذایی کمک کند.

از طرف دیگر پودر هلیه یک ملین ملایم طبیعی اسـت و با تقویت کولون روده، بـه دفع بهتر و سریع‌تر سموم ازبدن کمک می کند. ممکن اسـت ابتدای مصرف هلیله سیاه احساس افزایش نفخ داشته باشید اما بعد از یک الی دوهفته استفاده مکرر، حرکت روده‌ها افزایش و نفخ شـما بـه شکل چشم‌گیری کاهش پیدا میکند.

طریقه مصرف:
می توانید ۳ تا ۶ گرم پودر هلیله سیاه رابا همان مقدار نبات ساده آسیاب و دو بار در روزبعد از غذا میل کنید.

۳. خواص آنتی‌اکسیدان و آنتی‌باکتریال
پودر هلیله سیاه منبعی غنی از آنتی اکسیدان‌ها، ویتامین C و ویتامین E اسـت کـه ازبدن شـما در برابر سرطان و بیماری‌های‌ خطرناک دیگر محافظت می کند.
تحقیقات نشان داده اسـت عصاره هلیله سیاه باعث تقویت آنتی‌اکسیدان‌های‌ موجود در کبد و کلیه‌ها میشود و با مبارزه با فرایندهای اکسیده شدن، از بیماری‌های‌ مربوط بـه پیری محافظت میکند. خاصیت آنتی‌باکتریال قوی نیز از دیگر خواص هلیله سیاه اسـت کـه برای پیش گیری از عفونت باکتریایی ناشی از غذا یا ویروس‌های‌ معلق در هوا، بسیار مفید اسـت.

۴. کاهش اسید و درمان زخم معده
پودر هلیله سیاه میتواند بـه کاهش اسید معده کمک کند. همچنین از هرگونه زخم معده ناشی از ترشح زیاد اسید معده، پیشگیری می کند. همان طور کـه گفتیم میوه هلیله سرشار از آنتی‌اکسیدان‌هایی اسـت کـه طبق تحقیقات می توانند با باکتری هلیکوباکتر در بدن مبارزه کنند.

۵. دیابت و سندرم متابولیک
میزان زیاد گلوکز، کاهش حساسیت بـه انسولین در بدن و رژیم غذایی نامناسب عامل اصلی دیابت نوع ۲ و پیش نیاز سندروم متابولیک اسـت. تحقیقات نشان داده ترکیبات هلیله می تواند بـه بازرسی قندخون بالا کمک کند و حساسیت بـه ترشح انسولین را در افراد بالا ببرد. افراد دیابتی کـه در حال مصرف داروهای کاهش قندخون هستند باید قبل از مصرف هلیله سیاه یا هلیلیه زرد بـه صورت خوراکی، با دکتر خود مشورت کنند.

۶. خواص هلیله سیاه برای لاغری
حتماً شـما هم در مورد فواید هلیله سیاه برای لاغری شنیده‌اید. هلیله در واقع با تمیز کردن دستگاه گوارش بـه جذب بهتر مواد غذایی، هضم بهتر و افزایش متابولیسم یا همان سوخت و ساز بدن کمک می کند. ترکیبات این میوه با افزایش ترشح صفرا، باعث افزایش چربی سوزی میشود. این مزیت بـه شـما کمک می کند از چاقی پیشگیری کنید.

۷. هلیله سیاه برای چشم
هلیله جزو سه ماده اصلی در ترکیبات یکی از مهمترین داروها در طب سنتی، یعنی «معجون اطریفل» اسـت.

هلیله برای اکثر مشکلات چشمی مناسب اسـت و میتوانید از ان برای شست‌وشوی چشمان خود استفاده کنید. آب هلیله خاصیت ضدالتهابی و تسکین دهنده دارد و می تواند عفونت را کاهش می‌‌دهد.

طرز استفاده:
برای اینکار هلیله شسته شده را یک شب در آب خیس کنید و صبح روزبعد چشمان خودرا با همان آب شست‌وشو دهید.

حتی می توانید هسته ان را برای ۱۲ ساعت در آب خیس کنید و سپس از آب خارج کرده، آسیاب کنید و مانند خط چشم بـه چشم‌ها بکشید. اینکار از آب مروارید پیشگیری میکند. همچنین برای درمان آب‌ریزش چشم نیز می توانید پوسته هلیلیه را آسیاب کنید و بـه چشم‌ها بکشید.