خواص درمانی هلیله سیاه

در زیر برخی از خواص درمانی هلیله سیاه آمده است:

خواص هلیله سیاه برای پوست
از دیگر خواص هلیله سیاه میتوان بـه رفع حساسیت‌های‌ پوستی اشاره کرد. خمیر هلیله سیاه راه حل خوبی برای درمان حساسیت پوستی بـه شمار میرود.
طرز تهیه خمیر:
برای تهیه خمیر هلیله میتوانید میوه تازه هلیله را همراه با کمی آب جوشیده در هاون بسایید و خمیر بـه دست آمده را روی پوست قرار دهید

مشکلات تنفسی
پودر هلیله سیاه برای رفع سرفه، برونشیت و دیگر مشکلات تنفسی نیز توصیه می شود.
طرز تهیه:
شـما باید حدود نصف قاشق چای‌خوری پودر هلیله رابا کمی عسل ترکیب کنید، سپس قاشقی پر از ان را در دهان بگذارید و بـه آرامی بمکید.

خواص هلیله سیاه برای مو
شاید از خواص هلیله سیاه برای جوانی و زیبایی شنیده‌ باشید. این میوه در علاوه بر کمک بـه درمان مشکلات پوستی در پیشگیری از سفید شدن مو هم موثر اسـت. با کمک ترکیبات این میوه میتوان مشکلات پوستی مثل آکنه، درماتیت و اگزما را از بین برد.
طرز تهیه:
برای اینکار می توانید پودر هلیله را در آب جوش بریزید و با ان خمیر رقیقی تهیه کنید. صبر کنید تا خمیر خنک شود، سپس ان را مستقیم روی نواحی آزرده پوست بزنید. اینکار جوش‌های‌ فعلی را از بین می برد و از ایجاد جوش در آینده هم پیشگیری میکند.

اما برای استفاده از هلیله سیاه برای مو طبق معمول از روغن هلیله استفاده می کنند. برای تهیه روغن هلیله سیاه میتوانید طبق دستور «روغن آمله» پیش بروید و بـه همان اندازه پودر هلیله را جای گزین کنید.

آمله یا انگور فرنگی یکی دیگر از میوه‌های‌ مورد استفاده در طب سنتی با خواص دارویی بسیار زیاد اسـت. روغن هلیله سیاه تاثیر بسیار خوبی در کاهش ریزش مو و درمان شوره سر دارد و مصرف پودر ان بـه صورت منظم می تواند از سفیدی مو جلوگیری کند.

طریقه مصرف هلیله سیاه برای سفیدی مو:

رفع سفیدی مو و سیاه شدن دوباره مو‌های که قبلاً سفید شدند و همچنین پیشگیری از افزایش تعداد مو‌های سفید با هلیله سیاه ممکن است. برای اینکه مو‌های سفید شما سیاه شوند کافی است که هر روز بعد از بیدار شدن از خواب یک یا دو عدد هلیله سیاه مصرف کنید. این کار را باید یک تا دو سال هر روز صبح انجام دهید. در کتاب‌های طب سنتی درباره این گیاه رفع سفیدی مو آمده است که اگر کسی یک سال یا بیشتر از یک سال به مصرف هلیله سیاه ادامه دهد مو‌های سفید او سیاه خواهند شد. می‌توانید روزی یک عدد از دانه گیاه را بکوبید و با کمی آب میل کنید یا اینکه روزی یک عدد از این گیاه را داخل دهان خود گذاشته و بمکید.
البته در برخی از مطالب طب سنتی توصیه‌شده که به مدت یک تا یک و نیم سال هر شب نیم ساعت بعد از غذا یک قاشق هلیله سیاه را بکوبید و آن را در دهان خود بریزید و پس‌ازآن آب بنوشید تا جواب بگیرید
کاهش درد مفاصل
خواص ضد التهابی هلیله می تواند تاثیر مثبتی در آرتروز، نقرس و دردهای مفصلی داشته باشد. افرادی که این مشکلات را دارند می توانند پس از مشورت با پزشک از هلیله استفاده کنند.
کاهش میگرن و سردرد
برای تسکین سردرد و میگرن می توانید هلیله سیاه را همراه با آب گرم آسیاب کنید و به پیشانی ماساژ دهید و اجازه دهید روی پیشانی بماند.
درمان یبوست و اسهال
در طب سنتی از پودر پالپ های میوه هلیله علاوه بر تمیز کردن دستگاه گوارش، برای درمان اسهال مزمن نیز استفاده می شود.
طرز استفاده:
برای درمان اسهال می توانید یک قاشق غذاخوری پودر هلیله را با یک قاشق پر از عسل در کاسه خوب ترکیب و ترکیب را دو بار در روز میل کنید.
برای درمان یبوست باید پودر هلیله، «پودر برگ سنا» و «گل سرخ» را با هم ترکیب و به شکل قرص در بیاورید و هنگام یبوست با کمی آب میل کنید.