خاصیت درمانی فلفل سیاه

1. خواص آنتی بیوتیک

فلفل سیاه به دلیل داشتن ویتامین c از واکنش های رادیکال آزاد مضر جلوگیری می کند. همچنین عمل از بین بردن رادیکال آزاد را که مانع فعالیت های سرطانی در بدن می شود ایجاد می کند.

2. عفونت های باکتریایی

تاثیر فلفل سیاه در درمان شرایطی مانند یبوست اسهال و کولیک مشاهده شده است.

3. سرفه و سرماخوردگی

در درمان اختلالات تنفسی کاربرد دارد. گردش خون و جریان مخاطی را تحریک می کند و هنگامی که با عسل ترکیب می شود اثر بخشی ان افزایش می یابد.

طرز تهیه نوشیدنی فلفل سیاه برای درمان سرفه : یک قاشق چای خوری فلفل سیاه را با دو قاشق غذاخوری عسل، در یک فنجان مخلوط کنید، مقداری آب جوش را به آن بیفزایید و اجازه دهید تا حدود 15 دقیقه بماند. سپس نوشیدنی را میل کنید. آن را سه بار در روز تکرار کنید تا از گرفتگی و احتقان سینوس ها رها شوید

4. سوخت و ساز

کالری های ناخواسته را می سوزاند و به کاهش چربی شکم کمک می کند. مصرف روزانه آن به کاهش مشکلات معده کمک می کند.

5. ضد افسردگی

پپرین موجود در فلفل سیاه مانند یک داروی ضد افسردگی عمل می کند در نتیجه توانایی شناختی افزایش می یابد.

6. ضد ورم مفاصل

یکی از مفید ترین ویژگی های فلفل سیاه است . روغن فلفل سیاه تاثیر گرم کنندگی دارد که به گردش خون کمک میکند و درد های روماتیسمی را تسکین میدهد. این روغن به پاک کردن سموم ناخواسته مانند اسید اوریک از خون کمک میکند.

7. مسهل

روغن معطر فلفل سیاه مانند روغن کرچک خواص مسهل دارد. این روغن روده را پاک کرده و از عفونت دستگاه گوارش و دستگاه دفع ادرار جلوگیری میکند.

8. درمان سنگ صفرا

به رسوب های سخت شده ی مایعات گوارشی که در کیسه صفرای شما انباشته میشود سنگ کیسه صفرا اطلاق میشود. یکی از خواص فلفل سیاه درمان همین سنگ های سخت در صفرا است .

9. درمان و پیشگیری از آلزایمر

پیپرین یکی از اجزای کلیدی در ساختار فلفل سیاه است که مصرف این ماده میتواند سبب کاهش اختلال حافظه و درمان نقص شناختی شود.

10. ضدعفونی و باکتری زدایی از بدن

مصرف فلفل سیاه می تواند باعث مبارزه با عوامل ایجاد کننده انواع عفونت های بدن و حتی تسکین دهندگی اثر نیش حشرات شود. همچنین باعث کاهش میزان کلسترول خون و نیز کاهش مبتلا به بیماری تصلب شرایین میشود.

11. ضد سرطان

فلفل سیاه حاوی ویتامین C ویتامین A  است که در مبارزه با برخی سرطان ها تاثیر بسزایی دارند. همچنین فلفل سیاه حاوی کاروتنویید است. این ماده یک آنتی اکسیدان قوی است که به کاهش میزان سطح مواد سمی بدن کمک میکند. با توجه به این که فلفل مقدار زیادی آنتی اکسیدان را در خود نهفته دارد می تواند تاثیر رادیکال های آزاد را کم کند. این ماده تکثیر سلول های سرطانی را در سینه پروستات و روده بزرگ کاهش میدهد و باعث مرگ سلول های سرطانی میشود.

ویرایش : مهندس مریم سرچمی – کارشناس ارشد صنایع غذایی